TOEFL

TOEFL
TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)

TOEFL, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce’yi anlayabilme yeteneklerini ölçen bir dil sınavıdır. Bu sınav 1998’den önce kağıt üzerinde yapılmaktaydı (PBT).1998 den sonra bu sınav bilgisayar üzerinde yapılmaya başlandı(CBT). Yakın bir zamandan bu yana IBT adı verilen sistemle İnternet üzerinden yapılmaktadır. TOEFL Sınavı ABD de ve tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kolej ve üniversite başvurularında ve profesyonel amaçlı olarak kullanılmaktadır. Adayların her takvim ayında bir kez TOEFL alma hakkı bulunmaktadır.

Sınavın bilgisayar üzerinde yapılmaya başlanması ile birlikte sınav formatı tamamen değişmiştir. Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılmakta, TOEFL soru bankasından otomatik olarak seçilerek ekranda birer birer görünmektedir. Adayın her soru için bir cevap hakkı vardır, ve geri dönüp cevabını düzeltmesi mümkün değildir. Aynı şekilde soru atlayamamaktadır. İlk soru her zaman orta derecede zorlukta olmakta, takip eden soruların seviyesi adayın bir önceki cevabına göre belirlenmektedir. Adayın seviyesini belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru sormaktadır. Adayın herhangi bir soruyu yanlış cevaplaması halinde puanı düşmekte, bir sonraki soru daha kolay gelecek bir zorluk seviyesinde olmakta, bir soruyu doğru cevaplaması halinde ise puanı yükselmekte, bir sonraki soru daha zor gelecek bir seviyede olmaktadır. Böylelikle adayın puanı test içerisinde değişmektedir, ancak sınavın sonunda bilgisayar adayın gerçek puanını belirlemektedir.

Bu sistemde TOEFL Sınavı öğrencinin soru ve cevaplarını sonradan gözden geçirmesine olanak tanımamaktadır. Yeni formatta değişik soru tiplerinin yanı sıra kağıt üzerinde yapılan sınavlardan daha zor sorular sorulmaktadır. Bu nedenle adayların sınava girmeden önce değişik soru tipleri hakkında bilgi alması gerekmektedir.

IBT TOEFL ( Internet-Based Toefl) sisteminde sınava konuşma bölümü de eklenmektedir. Sınavın internet tabanlı olarak yapılacak olduğu IBT sistemi için sınavın sağlayıcısı olan ETS firması her ülkede çok sayıda yeni sınav merkezleri açmaktadır. IBT Amerika’da ve. Mart 2006 dan itibaren Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde de IBT uygulaması başlamıştır.

TOEFL IBT BAŞVURU YAPMAK

Toefl İBT Başvurusu Hakkında

TOEFL IBT Sınavına girmek için bulunduğunuz yere yakın bir TOEFL IBT TEST MERKEZİ seçmelisiniz. Sınava başvuru yapmak için öncelikle TOEFL sınavını düzenleyen ETS in resmi sayfası http://.toefl.org sitesine girerek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. ÖNDERDİL TOEFL IBT Test merkezidir ve 2006 yılından bu zamana kadar başarı ile testlerini gerçekleştirmektedir.

TOEFL İBT SINAVINA KAYIT OLMA SEÇENEKLERİ

İNTERNET ÜZERİNDEN KAYIT

Toefl Sınavına başvurmanın en kolay yolu İnternet üzerinden kayıt yaptırmaktır. On-line kayıt sayfasına gitmek için tıklayınız. İnternet üzerinde yapılan başvurular çok daha hızlı olmakta ve kayıt işlemlerinin sonucu bilgilendirici bir email ile adresinize gelmektedir. Başvuru sayfasına aşırı talep olması durumunda "Maximum number of users reached. Please wait for a few minutes, then try to login." uyarısını görebilirsiniz. Böyle bir durumda bir kaç dakika bekleyip tekrar deneyiniz. DİKKAT: İnternet üzerinden yapılan başvurular en geç 7 gün önceden yapılmalıdır.

TELEFON İLE KAYIT

Telefon aracılığı ile başvurmayı tercih eden adayların da en az 7 gün önceden başvurularını yaparak kayıt olmaları gerekmektedir. Telefon ile kayıt Türkiye nin bağlı bulunduğu Hollanda merkezi aracılığı ile yapılmaktadır.

TELEFON İLE KAYIT
TELEFON NUMARASI : (0031)320239540
FAKS : (0031)320239541
EMAIL : euregs@thomson.com
TOEFL SINAVININ YAPILDIĞI ŞEHİRLER LİSTESİ

Telefonla kayıt yapan adaylara sınava girmeleri için gereken tüm bilgileri verilir ve girecekleri sınav merkezinin adresi kendilerine iletilir.

KAYIT OLURKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Skorunuzun gönderilmesini istediğiniz kurumları online kayıt sırasında belirtmeniz gerekir. Kayıt olurken belirtmeyip daha sonra belirttiğinizde ETS sizden ek ücret talep edecektir. Skorunuzun gönderilmesini istediğiniz kurumları sınav anında bulunduğunuz sınav merkezinde seçemezsiniz. Kayıt olurken verdiğiniz skor gönderim bilgilerini sınav gününden bir gün önce en geç saat 10.00’a (P.M.) kadar online olarak değiştirebilirsiniz. Kurum kodlarını http://.ets.org web sitesindeki TOEFL linkine tıkladığınızda açılacak “Learners and Test Takers” sayfasında bulabilirsiniz.

Kayıt olurken kullandığınız kimlik bilgileriyle sınav merkezinde yanınızda getireceğiniz esas kimlik belgesindeki bilgilerin aynı olmasına dikkat ediniz. Sınav kayıt belgelerinizle kimlik bilgileriniz uymadığı takdirde sınava girmenize izin verilmez ve sınav için ödediğiniz ücret iade edilmez. Bilgilerinizi yanlış verdiyseniz, sınav gününden bir gün önce en geç saat 10.00’a kadar kimlik bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Sınav merkezleri dolabileceğinden erken kayıt olmanızda fayda var.

Sınava, skorlarınızı vereceğiniz kurumun başvuru tarihlerine yetiştirebileceğiniz bir tarihte girmenizi öneririz.

Kayıt hakkınız bir başkasına devredilemez. Sizin kaydınızı kullanarak bir başkası sınava giremez.

Sınav merkezinde TOEFL iBT sınavı için kayıt yapılamaz. Sınav merkezine gitmeden önce kayıt işlemlerinizin tamamlanmış olması gerekir.

SINAV TARİHLERİ VE KAYIT SÜRELERİ

Erken kayıt dönemi, (sınav günü hariç) sınavdan yedi gün önce sona erer. Geç kayıt dönemi, (sınav günü hariç) sınavdan üç gün önce sona erer. Örneği, sınava 14 Ekim Cumartesi günü girecekseniz, gecikme bedeli ödemeden kayıt olabileceğiniz en geç tarih 7 Ekim Cumartesi’dir. Posta ile kayıt olduğunuz takdirde kayıt formunun en geç dört hafta önce elinize geçmesi gerekir.

TOEFL IBT TEST BÖLÜMLERİ
Kısım Verilen Zaman Sorular Görevler
Okuma 60-80 Dakika 36-56 Soru Akademik makalelerden 3-4 paragraf okuma ve soruları yanıtlama
Dinleme 60-90 Dakika 34-51 Soru Verilen konferans konuşmasını, sınıf tartışması ve karşılıklı konuşmayı dinleyerek sorulan sorulara yanıt verme
Konuşma 20 Dakika 6 görev Verilen bir konuda fikir ifade etme; okuma ve dinlemeye dayalı konuşma aktivitesi
Yazma 50 Dakika 2 görev Okuma ve dinlemeye dayalı yazma aktivitesi; bir fikrin yazı yoluyla desteklenmesi
PUAN SİSTEMİ
Dinlenme Okuma Konuşma Yazma Toplam
0 - 30 0 - 30 0 - 30 0 - 30 0 - 120