BULATS

BULATS

BULATS NEDİR?


The Business Language Testing Service (BULATS - İş İngilizcesi Test Servisi), ALTE (Avrupa Dil Testleri Birliği) bünyesinde bir araya gelmiş uluslararası bir sınav merkezleri grubu tarafından geliştirilen ve uygulanan dil değerlendirme hizmetidir. BULATS testleri, ortağı olduğu dünyaca ünlü organizasyonların farklı dillerde yaptığı testler ile aynı standartlar temel alınarak hazırlanmıştır ve aynı standartta bir kalite kontrol ile müşteri hizmetleri sisteminden yararlanır. Ortak organizasyonlar:

University of Cambridge ESOL Examinations (İngilizce)

Alliance Française (Fransızca)

Goethe Institut (Almanca)

Universidad de Salamanca (İspanyolca)

BULATS TESTLERİNİN AMACI NEDİR?

Bu testler, iş hayatında yabancı dil kullanan ve/veya iş amaçlı dil eğitimi alan çalışanlar ile öğrencilerin dil becerilerini test etmek amacıyla tasarlanmıştır.

BULATS'IN İÇERİĞİ NEDİR?


Testler, çalışanların iş hayatında kullanmaları gereken dil becerileri ile uyumlu olarak hazırlanmıştır. Görev tanımları, şirketler ve ürünler, seyahat, yönetim, pazarlama, müşteri hizmetleri, planlama, raporlama, telefon mesajları, iş yazışmaları ve sunumlar gibi konuları kapsar. Test sırasındaki aktiviteler de benzer başlıklarda yoğunlaşmaktadır.

NEDEN BULATS?


Ortalama 75 dakikada tamamlanan BULATS Bilgisayar Testi, anında elde edilen sonuçlarla dil becerisinin çabuk ve doğru bir şekilde saptandığı bir testtir. "Avrupa Akademik Yazılım Ödülü 2000 sahibi program tasarımı sayesinde her test birbirinden ayrıdır ve böylece, kopya çekme riski en aza indirilir. Test boyunca ekranda çıkan bilgiler ile öğrenci yönlendirildiğinden, bir uzman denetimine ihtiyaç yoktur.

BULATS'IN SUNDUĞU AVANTAJLAR NELERDİR?


Aşağıda BULATS'ın sunduğu avantajlardan sadece bir kaçını bulabilirsiniz:

Çalışanların dil becerisinin değerlendirilmesi

BULATS, şirketlerde çalışanlardan dil hâkimiyetlerini ölçmek ya da düzenli aralıklarla şirketin yabancı dil profilinin nasıl değiştiğini görmek amacıyla kullanılabilir.

Adayların dil becerisinin değerlendirilmesi

Şirketin, yabancı dil bilgi ve becerisinin çok önemli olduğu bir departmanına eleman alımı sürecinde, BULATS ile potansiyel elemanların yabancı dil becerilerinin güncel bir değerlendirmesini sunabilir.

Sunulan eğitim programlarına uygun olmayan adayların belirlenmesi

Şirketin hedeflenen dil seviyesinde ya da bu seviyeye yakın elemanlara ağırlık vermek istediği bir eğitim söz konusu olduğunda, İngilizcesi yeterli olmayan adaylar, BULATS ile belirlenebilir. BULATS, eldeki kaynakların en etkin şekilde kullanılabilmesini sağlar.

Eğitimlerin denetlenmesi

Şirketin eğitim departmanının verilen İngilizce eğitiminin kalitesini değerlendirmesi gerektiğinde, BULATS, katılımcıların eğitim başındaki ve sonundaki performanslarını saptayarak gelişimin ölçülmesinde yardımcı olur.

Ayrıca BULATS;

Öğrencilerin dil eğitimi için doğru yerlere yerleştirilmesinde,

Öğrencilere uygun ve standart bir sınav değerlendirmesi uygulamak için,

Yabancı dil bilgisi denetimlerinde test desteği sağlamak amacıyla kullanılabilir.

BULATS SKORLARININ GEÇERLİLİĞİ NEDİR ?


BULATS test sonuçları, adayın dil becerileri aynı kaldığı sürece geçerlidir. Yine de, İngilizce yeterliliği zaman içinde artıp azalabilir. Bu nedenle, adayın BULATS'a girmesinin üstünden iki yıldan fazla geçtiği durumlarda, şirketlere adayın İngilizce bilgisini gösteren bir başka ölçüt daha kullanması ya da adayın testi tekrar almasını sağlaması tavsiye edilir.