YKS - YDT

YKS - YDT

Sistemin genel adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi dir (ÖSYS). Bu sınav ve merkezi yerleştirme sisteminin genel amacı yükseköğretim programlarına öğrenci seçmek ve yerleştirmektir. Bu sistemde, genel olarak uygulanacak Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) ek olarak Yabancı Dil Sınavı da (YKS - YDT) uygulanacaktır. ÖSS den ayrı bir günde yapılacak olan bu sınava sadece dil puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adaylar katılacaktır. YKS - YDT sonuçlarının katılması ile hesaplanacak olan ÖSS-DİL puanı, adayların yabancı dil ve edebiyatları, bu dillerin öğretmenlik programları, mütercim-tercümanlık ve turist rehberliği gibi bazı yükseköğretim programlarına yerleştirilmesinde kullanılacaktır.

Yabancı Dil Sınavı, Öğrenci Seçme Sınavından genellikle bir hafta sonra Pazar günü devlet üniversitesi rektörlüklerinin bulunduğu 40 merkez ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nde Lefkoşa da yapılır.

Önder Dil Eğitim Merkezi, 30 yılı aşkın bir süredir görevlerini tam anlamıyla yerine getirmiş, büyük başarılara imza atmış ve binlerce öğrencinin sınavlarda istedikleri puanları almasını sağlamıştır. Kurumumuzda kendi kaynaklarımız dışında Türkiye’ nin önde gelen YKS - YDT hazırlık dergileri ve kitapları kullanılmaktadır.

2004 yılında Türkiye ilk 1000’de 17 Önder Dil öğrencisi,

2005 yılında Türkiye ilk 1000’de 18 Önder Dil öğrencisi ve Eskişehir’in ilk 10’unda 6 Önder Dil öğrencisi yer almıştır. Önder Dil, bu kitlesel başarının yanı sıra 2005 Sınavında Türkiye 11.sini çıkararak bireysel başarıda da iddialı olduğunu kanıtlamıştır.

2018 yılı dâhil günümüze kadar bu sınavdaki başarısıyla pek çok öğrencisini Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Hacettepe vb. üniversitelere yerleştirmiştir.

Önder Dil öğrencilerinin sözel derslerdeki başarısına bakıldığında da Eskişehir çapında değil, Türkiye çapında başarılar elde edildiği görülebilir. ÖSS-Türkçe dersini ele alırsak yalnızca 2005’ de 10 öğrencimiz Türkçe’ de 45’te 45, yani tam net yapmıştır. Biz, YKS – YDT’ de Türkiye çapında şampiyon bir takımız.

YKS - YDT’de %100 net yapan öğrencilerimiz: 2005 yılında Nergiz Öter, 2004 yılında Sibel Bayındır, daha önceki yıllarda da Sertan Ceylan ve Derya Kızılay gibi öğrencilerimizle bu alanda rekor yine Önder Dil Eğitim Merkezinde.